четврток, 21 септември 2017  |  Вести денес: 66

Виктор Апостоловски: Не можам да си замислам свирка без „Мариа Мариа“

Атрактивниот пејач Виктор Апостоловски кој неодамна промовираше нова песна заедно со видео запис, за читателите на Вистина.мк ја откри својата омилена песна без која не може да замисли ниту една свирка.

viktor-apostolovski

Виктор како своја омилена песна ни ја посочи „Beautiful“ од Снуп Дог и Фарел Вилијамс, а ниедна своја свирка не може да ја замисли без „Мариа Мариа“ од Карлос Сантана.

Еве што тој изјави за Вистина.мк:

viktor apostolovski mala slikicka„Како што веќе знаат љубителите на моето дело, јас не сум човек што се ограничува со едно омилено нешто, па така и сега, не знам што да ви издвојам. Толку многу случки, толку многу песни од кои сите си имаат свој придонес и свое значење во изградувањето на мојот стил. На пример Beautiful – Snoop Dogg feat. Pharrell е песна која ја изведувам од првиот пат кога ја слушнав. Секогаш ја посветувам на сите девојки присутни на шоуто и дефинитивно ми е една од омилените песни, без која атмосферата не е иста. Едноставно, енергијата што ја носи е посебна.

Потоа би ја издвоил Maria Maria – Carlos Santana, без која исто така не можам да замислам свирка. Е оваа песна буквално се поврзува со мојот почеток, бидејќи заедно со мојот некогашен бенд The Streets ја изведовме на тогашното популарно шоу „Тротоар“ пред 4-5 години и така всушност започна мојата музичка приказна. Исто така беше и моја проштална песна од шоуто кое ме направи тоа што сум денес, Македонскиот Идол. И уште многу други, секоја со своја посебна приказна“, изјави Виктор за Вистина.мк.

viktor apostolovski

Фарел Вилијамс (Pharrell Williams) познат како Фарел е американски изведувач, продуцент и моден дизајнер. Заедно со Чед Хуго ја сочинуваат продукцијата на групата The Neptunes. Тој исто така е главен пејач на рок групата N.E.R.D, која ја формира заедно со Хуго и со својот пријател од детството Шеј Халеј. Својот прв албум In My Mind го објавил во 2006 година. Продукциското дуо доби три Греми Награди како и десет номинации. Исто така е основач на брендовите за облека Billionaire Boys Club и Ice Cream Clothing.

Карлос Сантана (Carlos Santana) е мексиканско-американски гитарист. Има добиено 12 греми награди, се наоѓа на петнаесеттото место на најдобрите гитаристи на сите времиња и е еден од пионерите на основањето на т.н. “светска музика”. Сантана станал славен кон крајот на шеесеттите и почетокот на седумдесеттите години со неговиот бенд т.н. Сантана Блуз Бенд кој негува не само блуз туку фузија помеѓу рокот, салсата, џезот и блузот. Инаку Карлос Сантана е роден во сојузната држава Хулиско, во градот Атлан Де Наваро, во Мексико. Неговиот татко бил професионален маријачи виолинист. Карлос почнал да свири виолина на пет години додека подоцна се преопределил на гитара (на осум години).

“Beautiful”
(feat. Pharrell, Uncle Charlie Wilson)

Ohhh-ohh-oh-ohhh-ohhh… (Oh-hooo!)
Yeahhh, yeahh, yeah, yeahhhh… (Ehh… oh yeah, there’s something about you…)
Beautiful, I just want you to know (Oh-hooo!)
You’re my favorite girl… (Ehh… oh yeah, there’s something about you…)

I know you gon’ lose it, this new Snoop shit
Come on baby boo, you gotsta get into it (Oh-hooo!)
Don’t fool wit the playa with the cool whip
Yeah-yeah, you know I’m always on that cool shit
Walk to it, do it how you do it
Have a glass, lemme put you in the mood and, (Oh-hooo!)
Lil’ cutie lookin’ like a student
Long hair, wit’cha big fat booty
Back in the days you was a girl I went to school wit
Had to tell your moms and sister to cool it (Oh-hooo!)
The girl wanna do it, I just might do it
Here to walk wit some pimp-pimp fluid
Mommy don’t worry, I won’t abuse it
Hurry up and finish so we can watch “Clueless” (Oh-hooo!)
I laugh at these niggas when they ask who do this
But everybody know who girl that you is

When I see my baby boo, shit, I get foolish
Smack a nigga that tries to pursue it (Oh-hooo!)
Homeboy, she taken, just move it
I asked you nicely, don’t make the Dogg lose it
We just blow ‘dro and keep the flow movin’
In a ’64, me and baby boo cruisin’ (Oh-hooo!)
Body rag interior blue, and
Have them hydralics squeakin’ when we screwin’
Now she’s yellin’, hollerin’ out Snoop, and
Hootin’, hollerin’; hollerin’, hootin’ (Oh-hooo!)
Black and beautiful, you the one I’m choosin’
Hair long and black and curly like you’re Cuban
Keep groovin’, that’s what we doin’
And we gon’ be together until your moms move in… (Oh-hooo!)

Ehh… oh yeah, there’s something about you…

…See I just want you
To know that you are really special…
Ohh why, oh why, oh why, oh why…

Snoop Dogg Clothing, that’s what I’m groomed in
You got my pictures on the wall in your room-in (Oh-hooo!)
Girls be complainin’ you keep me boomin’
But girls like that wanna listen to Pat Boone (Ehh… oh yeah, there’s
something about you…)
You’s a college girl, but that don’t stop you from doin’
Come and see the Dogg in a hood near you-in (Oh-hooo!)
You don’t ask why I roll wit a crew, and
Twist up my fingers and wear dark blue-in (Ehh… oh yeah, there’s something
about you…)
On the eastside, that’s the crew I choose
Nothin’ I do is new to you (Oh-hooo!)
I smack up the world if they rude to you (Ehh…)
‘Cause baby girl you so beautiful…

Ehh… oh yeah, there’s something about you… Oh-hooo!

#Коментари