сабота, 23 септември 2017  |  Вести денес: 34

8-ми Март – феминистичка фарса

 

article-0-1A94174900000578-563_634x560

Седам некња дома, праам рација за да видам шо ми останало од уштеѓевина по џебои, јер морам да ископам кеш за поклон, пошто тоа календарот покажуе дека иде 8 – ми Март, празникот на мајката и жената, шо ми ја расплаче мајката. Среќна околност шо годинава 8 март паѓа у субота, па не ќе морам да купуем поклони и за учителките и васпитачките кои беа видно узнемирени и разочарани шо јединиот ден за прибирање легален рушвет им се паѓа у викенд.

MSDOSCA EC015

Али види брат, пред да почнеме со муабет, сакам унапред едно да се знае: дека жените на 8 – ми Март се стекнале со рамноправност е чиста измишљотина. Лажга со опашка! Чиста феминистичка фарса! Јер, а малце логички размислиш, ќе сконташ дека уствари со фактот шо они имаат свој ден, а ние не, у старт сме хендикепирани. Нееее…. не, не, други фебруар ја не го признаам од два разлога: поклони у натура нити примам, нити даам, откоа пред 4 – 5 години другар ми  РадеРоботот така се заеба, па едвај спаси гз. Наиме, на дотичниот ден, типов отишол кај швалерката дома,  да и уручи „цвеќе шо расте у рука“, јер претходно она по телефон го убедуела дека муж и ионака е на службен пут у Бугарија и тој ден не се враќа дома,  а она сиротата несреќна, јер нема кој да и посвети мали знак пажње. И таман доека биле така распиштолени, цуцлава почнала да го гушка и бацуе  „поклонот“, коа еве ти непланирана ситуација. Муж и доаѓа дома,  за пријатно да ја изненади со оволкав букет од 99 ружи. А, пошто немало кај да кидне, невестава го полила Роботот со сребрена боја за ќумци шо и се нашла при рука, и го натерала да се понаша у духот на надимакот. Коа мужов ја прашал шо значи оваа гола мушка скулптура шо стои испраена  у спална, она му одговорила дека решила сама да се части за празникот, па си купила робот – андроид, задња реч технике. До душа, малку скупичок, али затоа ради све радње: кува, пере, пегла, чисти, мие… а бога ми и гузи! Али тоа последното не се важи за превара, јер преварата не е извршена со људски фактор, него со машина. Откоа дознало  колку пари кошта, мужево збеснало, па почнало гласно да размишња дека бога ми за тие пари, и он тоа андроидот има да си го кеца. Го фатил за тил, го свиткал за половина, смкнал тоа гаќите и таман да му го… коа нешто не иде. А, како и би идело коа на Роботов од пусти страв му се стегнало тоа шупчето, као цемент да доручкуел. Пробуе батево и по други пут, опет не иде. Након треќи покушај, се врти накај сопругата му, и и се обраќа: Душо, ај  подај ми  ја тоа бормашината и дваеска бургија, јер иам нешо да проширам!

07-garage-robotics-shop-714

Него, ја сматрам дека 8 – ми март го имаат измислено „Паркои и зеленило за поише да им се шитка цвеќето, а после тоа, празникот го имаат прифатено и осталиве трговци. Директориве на сите трговачки фирми гарант се имаат тајно договорено да го „попалат“ цел женски род као божемски да си ги тражи своите права. Жени као жени – суетни, одма дигаат вруќина, а ние глупаци паѓаме на сентименталност и трговачки фори. Ма чиста трговачко – феминистичка фарса. Маркетиншки трикои за полесно да ја утопат робата. Па мораа нешто да смислат, јер порано цвеќето ич не им се трошеше. А и Циганите им го ебеа бизнисот, јер едвај чекаа некој  да цркне, па од тоа закопот да напраат обрт. Јер чоекот уште поштено не се ни оладил, а они више му го дрпнале тоа цвеќето од вечниот дом, и на кривината на прилазот у Бутел, истото поново им го продаваа по упола цена, на фамилијата, роднините и пријателите на оние, од следеќа тура! А, и тоа копиљаците максимално се беа искурназиле. Еве, рецимо памтам као денес коа малиот на ГелеГерберот дома цел поручек кукал да му даат 10 евра, за као божемски да и купи букет на класната. Тек откоа другиот ден класнава приметила дека нешто не е у ред, јер детево и уручило парен број полуовенати цветои, а након тоа, коа  него и уше двајца од класот, со Марица ги донесоа дома, све беше јасно. После тоа сам призна дека тоа каранфилите шо и ги дал на наставничката  ги дрпнале од споменикот на палите борци од пред Влада, а со парите од дома отишле вечерта со другарите пред МТВ, кај тоа „камењарките“ да се почастат со по едно пушење!

untitled77-640x474erge35y54y45yhrge

Него, ептен се замуабетивме, а морам да побрзам да не ми затворат тоа цвеќарите. Идам да купам дрво живота од големите, али овој пут уместо у земјена, у пластична саксија. Како зашто? За да не ми се деси као прошли пут, коа баџанакот Лале ми дааше савети како да ја изненадам и израдуем дотичната за 8 – ми Март, без да потрошам ни денар. Едно влегуење дома, ја и честитам празник, она ме прашуе кај ми е цвеќето, а ја и викам:

„Злато, не се секирај ! Ја ќе те пупам, а ти ќе цветаш као мајска ружа“!

Screenshot_58

И, шо бидна после? После ми го опна од глаа ланскиот фикус!

2019

#Коментари