понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 67

„Ослободување на Скопје“ – македонски кандидат за Оскар

osloboduvanje-na-skopje

Филмот „Ослободување на Скопје” во режија на Раде Шербеџија и неговиот син Данило Шербеџија е избран за македонски кандидат за Оскар од неанглиско говорно подрачје, соопшти Друштвото на филмските работници на Македонија.

„Ослободување на Скопје“ премиерно беше прикажан на отворањето на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола на 10 септември.

Неговата официјална премиера ќе биде одржана на 1 октомври во киното Милениум

#Коментари