вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 43

Чоколадно вино: Oна што ви треба во овие студени денови!

Чоколадото и црвеното вино би требало да бидат дел од нашата исхрана, тврдат британски научници.

Со ова тврдење се сложуваме и ние, а дури и пронајдовме начин да ги соединиме овие сјајни производи во фантастична топла напивка.

СОСТОЈКИ ЗА ДВЕ ПОРЦИИ:

  • 1,5 шолја млеко
  • 1 шолја црвено вино
  • 1/3 шолја сечкано црно чоколадо

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  1. Во сад соединете млеко и чоколадо и ставете на шпорет на средна температура.
  2. Постојано мешајте додека чоколадото во целост не се растопи, и додека не добиете густо чоколадно млеко. Ставете вино во садот и повторно загрејте ја напивката.
  3. Чоколадното вино послужете го во чаши или шолји и уживајте!

извор:готви

#Коментари