вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 43

Грне со тиквички и топено сирење – ДЕЛИКАТЕС како од кафеана

Ако сакате најубавиот вкус од кафеаните да го донесете во домашна атмосвера, тогаш ви предлагаме супер вкусен деликатес кој ќе го направите во грне.

СОСТОЈКИ:

 • 1 тиквица
 • ½ шолји сирње
 • ½ шолји моцарела
 • ¼ шолји пармезан
 • 1 јајце
 • 2 лажици млеко
 • 1 лукче
 • 1 лажица вегета
 • сол и бибер

ПОДГОТОВКА:

 1. Тиквицата се лупи и ренда, па откако ќе одстои 20 минути се става во длабок сад, а моцарелата и сирењето ситно се дробат, додека лукчето ситно се сече.
 2. Во садот со тиквицата се става и смесата со сирењето, зачини, јајцето, млеко и лукот, па се се става во грне за печење.
 3. Се пече 20 минути на 175 степени.
 4. Пред да го извадите грнето од рерна се става моцарела да се растопи.

извор:готви

#Коментари