вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 43

(ФОТО) Еве како се живее во најстудениот град- измерени неверојатни минус 71.2 степени!

Во Јакутск, главниот град на Република Јакутија живеат над 300 000 луѓе и официјално овој град е признаен за најстудено место во светот.

Просечните температури во зима таму се -34 степени Целзиусови. И покрај ниските температури населението на Јакутија е пријателски поставено и во добро расположение. Моменталната температура е минус 43 степени.

Како локалните граѓани се справи со екстремно ниските температури? 

#Коментари
[fbcomments]