вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 21

Предјадење за 5 ѕвезди: Пробајте кафанска проја

Вкусно предјадење кое ќе биде на трпеза за четириесетина минути. Ви нудиме кафанска проја од која ќе се нагостат дури шест лица.

СОСТОЈКИ:

 • 3 јајца
 • 350 гр сирење
 • 400 мл јогурт
 • 200 мл масло
 • 200 гр пченично брашно
 • 250 гр кукурузно брашно
 • 1 прашок за пециво

ПОДГОТОВКА:

 1. Се матат јајцата, се става сирењето, јогуртот, маслото и двата вида брашно.
 2. Се додава и прашокот за пециво и се убаво се меша за да се соедини.
 3. Се става смесата на плех со масло и малку брашно и се пече на загреана рерна, 35 минути на 200-220 степени.
 4. Послужете со јогурт.

Извор: готви.мк

#Коментари