понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 67

И тоа се случи: Болт ја загуби трката од освојувачот на сребро во Сиднеј 2004-та (ВИДЕО)

Најбрзиот човек на планетата, Усаин Болт е поразен во својата најдобра дисциплина, на 100 метри.

bolt

Сепак, трката не беше рамноправна, бидејќи се натпреваруваше со австралиецот Џон Стефансон, поранешен тркач на 200 и 400 метри.

Тој во Сиднеј во 2004 година го освои сребрениот медал на трката 4х400 метри. Болт му даде 20 метри предност на Стефансон, а тој ги искористи и стигна пред јамајканецот за само неколку стотинки.

Погледнете ја трката, а интересен е финишот каде малку фалеше да го помине.

извор:курир
#Коментари