вторник, 26 септември 2017  |  Вести денес: 0

(ГАЛЕРИЈА) ЗАД СЦЕНАТА: Вака изгледаа подготовките за мјузиклот „Тајно моја“

Изминатата недела во Македонската опера и балет се случи премиерата на мјузиклот „Тајно моја“ посветен на Тоше Проески. Покрај младите таленти кои беа избрани од „Кастинг талент шоу“, на сцената се појавија и Игор Џамбазов, Весна Петрушевска, Арна Шијак, Дејан Лилиќ, хорот, орекестарот, балетскиот ансамбл на МОБ.

Режијата на мјузиклот во чест на Тоше Проески е на Тони Михајловски, либретото на текстописецот Огнен Неделковски, а на чело на оркестарот е диригентот Иван Еминовиќ. Костимографијата е на Марија Пупуческа, Олга Панго кореограф, а сценографијата е на Марија Ветероска.

фото:фејсбук/македонска опера и балет

#Коментари
[fbcomments]