сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 0

Прераната смрт на младата пејачка ја потресе цела бивша Југославија!

 

Југословенскта пејачка Силвана Арменулиќ, родена е како Зилха Бајрактаревиќ на 18мај 1939 година во Дубој, а почина на 10 октовмри 1976 година.

Силвана почина во сообраќјна несреќа, но нејзните песни се слушат и ден денес, а многу ги оценуваат како евергрини на народната музика. Во текот на својата кариера таа сними дуети со неколку колеги од бивша Југославија.

На шеснаесет години заминала во Сараево кај својата тетка каде почнала да пее по кафани. Уметничкото име Силвана го презела од тогашната актерка Силвана Манган.

Во 1961 година се омажи за познатиот тенисер Радмил Арменулиќ со кој ја има ќерката Гордана.

Познатата пејачка почина во сообраќајна несреќа на автопатот Белград- Ниш на 10 октомври 1976 година.

#Коментари
[fbcomments]