вторник, 26 септември 2017  |  Вести денес: 0

Детоксификација за 7 дена – симнете 15 килограми со ова мени!

Сите сме свесни за фактот дека шеќерот е многу штетен за нашето здравје. Всушност, ако често се јадат бонбони и слатки кои обилуваат со шеќер и други производи, кои освен шеќерот содржат масти, може да завршиме со стекнување на вишок килограми, брчки и недостаток на енергија.

Ако не можете да одолеете на слаткото кафе наутро, слатките закуски во попладневните часови со цел да го подигнете нивото на енергија, а не можете да го намалите внесот на јаглехидрати, тоа значи дека сте зависник од шеќер.

Еве неколку причини зошто треба дефинитивно да го избегнете консумирањето на шеќер:

– Зголемен ризик од дијабетес
– Намалено ниво на енергија во телото
– Зголемен ризик од рак
– Зголемен ризик од егзема
– Зголемен ризик од хипогликемија
– Зголемен ризик од чир
– Ослабнување на имунолошкиот систем
– Зголемено ниво на серотонин
– Внес на многу калории, без хранлива вредност
– Намалување на минерали во организмот
– Зголемен ризик од срцеви проблеми
– Зголемен ризик од предвремено стареење
– Зголемен ризик од артритис
– Зголемен ризик од камења во жолчката

7-дневен детокс – Мени за ослободување од зависноста на шеќер:

Порциите, односно количината на калории се одредуваат според возраста и полот. Важно е да се ослободите од зависноста. Лица кои имаат проблем со гихт или камења во бубрезите, да се консултираат со лекар пред примена на режимот.

1 ден
Појадок: спанаќ со сирење и варени јајца
Лесен појадок: грст бадеми
Ручек: печени слатки пиперки со посно сирење и салата
Вечера: спанаќ со печено сецкано пилешко и салата со краставици, сирење и домати Пред спиење: сирење со ниска масленост

2 ден
Појадок: Омлет со домати
Лесен појадок: бадеми
Ручек: спанаќ, лути пиперки и пилешко
Ужина: свеж зеленчук и спанаќ
Вечера: спанаќ, пиперки, печурки и зелена салата
Пред спиење: посно сирење

3 ден
Појадок: протеинско смути со путер од кикирики
Лесен појадок: 3 варени јајца, само белка
Ручек: салата со краставици, домати, пиперки, зелена салата со оцет и малку маслиново масло
Ужина: омлет со фета
Вечера: супа од зеленчук и пилешко на скара со некои свежи билки
Пред спиење: чиа ванила пудинг – без шеќер и млеко

4 ден
Појадок: омлет
Лесен појадок: посно сирење
Ручек: пилешко на скара и зелена салата
Ужина: целер со путер од кикирики – без шеќер
Вечера: пилешко варено
Пред спиење: ½ чаша урда со ниска содржина на масти со краставица

5 ден
Појадок: Омлет
Лесен појадок: свеж зеленчук зачинет со средоземноморско сирење
Ручек: салата со домати, краставици, пиперки со малку оцет и дополнително маслиново масло и супа
Ужина: салата со сирење, домати и краставици
Вечера: соленки со кашкавал – со ниски нивоа јаглени хидрати и салата од зелен грав Пред спиење: чиа ванила пудинг – без шеќер и млеко

6 ден
Појадок: омлет
Лесен појадок: свеж зеленчук со сирење и зачини
Ручек: соленки – со ниско ниво на јаглехидрати и зелен грав – салата
Ужина: сирење со свеж зеленчук
Вечера: Пилешки копани со лимон и лук, и тиквички
Пред спиење: 3 варени јајца само белката

7 ден
Појадок: печурки, динстан спанаќ и пржени јајца
Лесен појадок: ½ чаша урда
Ручек: печени тиквички и супа од зеленчук
Ужина: бадеми
Вечера: Зелена салата од грав и пилешки бараци
Пред спиење: чиа ванила пудинг – без шеќер и млеко.

Извор: Стандард

#Коментари