Мегафон
Ја изгуби битката со ракот

Тенискиот свет завиен во црно: Почина познатата тенисерка

Тенискиот свет завиен во црно: Почина познатата тенисерка

Тенискиот свет е во солзи по информацијата дека поранешната чешка тенисерка Јана Новотна почина на 49-годишна возраст по долго битка со ракот.

Во својата 14-годишна кариера, Новотна освои 24 трофеи во професионалниот тенис и уште 76 титули во двојки.

Нејзин најголем успех во кариерата сигурно беше освојувањето на Вимблдон во 1998 година, што беше и нејзин единствен трофеј на грен-слем турнирите. Претходно играше две финалиња на Вимблдон во 1993 и 1997 година.

-Јана беше инспирација за сите што ја познаваа на теренот и надвор од енго. Нејзината ѕвезда секогаш ќе сјае сјајно во историјата на ВТА. Сакаме да изразиме сочуство до нејзиното семејство“, изјави извршниот директор на ВТА, Стив Сајмон.