недела, 20 август 2017  |  Вести денес: 37

22. ДЕН: Почнува уште еден масовен протест ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА (ВО ЖИВО)

И денеска, 22 ден по ред граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, ќе протестира против тиранската платформа која што постизборно се наметна како условување за формирање на идната владина коалиција.

Таа во себе содржи формулации и наметнува барања кои излегуваат пд уставниот унитарен карактер на државата и водат кон бинационалност која ги нарушува меѓуетничките односи во Република Македонија. Пред се, организаторите реагираат на барањето на двојазичност и негирањето на државните симболи. Граѓанските протести кои започнаа во Скопје, сега се одржуваат во повеќе од 30 градови на кои секојдневно излегуваат над 150 илјади граѓани.

paraglahder-2

paraglajder-1

paraglajder

извор:курир.мк

#Коментари